Преводи од, за, и во Југоисточна Европa
Печати

Гостување на Ивана Бодрожиќ во Бургундија

.

578 bodrozicВо рамките на заедничкиот книжевен фокус на БМЕИА и ТРАДУКИ, во 2017 година посветен н Хрватска, во соработка со книжевната куќа Матерсбург и Научниот институт на бургундска Хрватска во октомври се одржа читање со Ивана Бодрожиќ во Траусдорф/Трјштоф.

Печати

4 земји 1 јазик: Во недела во Белград почнува 62. Меѓународен саем на книгата

.

577 belgradНа 22. октомври во Белград почнува  62. Меѓународен саем на книгата, чија овогодишна програма 4 земји 1 јазик беше конципирана и дизајнирана од ТРАДУКИ под водство на Хана Стојиќ. Како почесен гостин наместо една земја овој пат ќе се претстави еден јазик, и така до 29. октомври во фокусот на Белрадскиот саем на книгата ќе биде германскиот јазик.

Печати

Конкурс на Друштвото на писателите на Словенија: уметничка резиденција во Љубљана

.

576 ausschreibungДруштвото на писателите на Словенија (Društvo slovenskih pisateljev) за 2018 година распиша до 12 работни престои во некогашното живеалиште на словенечкиот писател Дане Зајц во Љубљана. Заинтересираните писатели и преведувачи до 31. октомври 2017 година може да се пријавуваат за четиринеделни престои во станот лоциран во близина на центарот.

партнери на проектот

traduki partners 2014 d