Преводи од, за, и во Југоисточна Европa

автори

Печати

Хопе, Фелицитас

.

hoppe felicitasФелицитас Хопе, родена 1960 година во Хамелн, живее како писателка во Берлин. Во 1996 година излезе нејзиниот деби-роман Picknick der Friseure, по што следуваа бројни романи и раскази. Фелицитас Хопе за нејзиното дело е добитник на бројни, меѓу кои и на книжевната награда „Аспекти“, Бременската книжевна награда, наградата „Розвита“ на градот Бад Гандерсхајм, книжевната награда „Rattenfänger“, наградата „Георг Бихнер“ и наградата за книжевност „Ерих Кестнер“. Освен тоа тоа била поканета да држи поетски предавања и како визитинг-професорка во Визбаден, Мајнц, Аугсбург и Гетинген, како и на Дармот Колеџ во Хановер, Љу Хемпшир, на универзитетот Џорџтаун, Вашингтон Д.Ц. и Хамбург.