Преводи од, за, и во Југоисточна Европa
Печати

Македонија е нова членка на мрежата ТРАДУКИ

.

583 mazedonien beitritt traduki by nellyrodriguezЗа време на 20. седница на управниот одбор на ТРАДУКИ, што се одржа на 14. ноември 2017 година во музејот Клајнес Клингентал во Базел, мрежата стана побогата за една членка: Министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски, го потпиша соодветниот рамковен договор за потоа веднаш да зеде учество на работната седница.

Печати

4 земји 1 јазик: Во недела во Белград почнува 62. Меѓународен саем на книгата

.

577 belgradНа 22. октомври во Белград почнува  62. Меѓународен саем на книгата, чија овогодишна програма 4 земји 1 јазик беше конципирана и дизајнирана од ТРАДУКИ под водство на Хана Стојиќ. Како почесен гостин наместо една земја овој пат ќе се претстави еден јазик, и така до 29. октомври во фокусот на Белрадскиот саем на книгата ќе биде германскиот јазик.

Печати

Конкурс на Друштвото на писателите на Словенија: уметничка резиденција во Љубљана

.

576 ausschreibungДруштвото на писателите на Словенија (Društvo slovenskih pisateljev) за 2018 година распиша до 12 работни престои во некогашното живеалиште на словенечкиот писател Дане Зајц во Љубљана. Заинтересираните писатели и преведувачи до 31. октомври 2017 година може да се пријавуваат за четиринеделни престои во станот лоциран во близина на центарот.

партнери на проектот

traduki partners 2014 d